קירור חלב במכוני חליבה

מה זה מגדל קירור?
מגדל קירור גורע חום כאשר המים באים במגע עם אויר. יחס נכון של תערובת הוא זה שמאפר לעיבוי האויר וגריעת חום מהסביבה בדרך טבעית.

מספר גורמים המשפיעים על יכולת גריעת החום של המגדל הם בין השאר, הטמפרטורה הלחה בסביבת המגדל, הטמפרטורה החיצונית, והלחות באיזור.

שימוש במגדל קירור במכוני חליבה לקירור ראשוני של החלב
השימוש במים לגריעת חום אינה טכנולוגיה חדשה. ניתן לומר שהשיטה כבר קיימת למעלה מ-80 שנה, אך השימוש במים בעזרת מגדלי קירור הוא חדשני.

דרישות איכות החלב, שמעמידה תעשיית מוצרי החלב והחלב הגולמי בעולם כולו, מתחזקות והולכות. תחרות זו על שיווק חלב איכותי גוברת והולכת בין מגדלי הבקר, דבר שמביא לחיפוש דרכים כלכליות ויעילות לשיפור החלב, והוא זה שהוביל בסופו של דבר לדרישה הגוברת לקירור ראשוני של החלב על ידי מגדלי קירור.

הטמפרטורה הלחה
היא הטמפרטורה הנמדדת כאשר שרוול רטוב עוטף את מד החום באיזור בועת הכספית. הבדיקה נעשיית כאשר מסובבים את המד טמפרטורה כך שנוצרת זרימת אויר. ככול שהאויר באיזור יבש יותר כן תהיה התעבות רבה יותר ובכך תרד .הטמפרטורה הלחה.

טמפרטורה יבשה
הטמפרטורה החיצונית הנמדדת בעזרת מד-חום רגיל, אשר בדרך כלל ניתן לקבל מהשרות.

לחות יחסית
זהו היחס שבין הלוחת החיצונית של האויר ובין הלוחת הרוויה בתנאי טמפרטורה חיצונית מסויימת. בדומה, הלחות הינה גם היחס שבין לחץ האדים הקיים ובין לחץ האדיםבמצב רוויה. ככל שאחוז הלחות באויר גבוהה יותר היכולת לגריעת החום בתהליך העיבוי יורדת.

איך משתמשים במגדל קירור במכון חליבה?

חשב את כמות החלב הנחלבת ביממה על מנת לדעת את כמות המים הנדרשת לקירור. בדרך כלל, יחס זה הוא 1:3 חלב למים.

קח את כמות המים הדרושה לאיכסון במיכל. נפח מים זה יסוחרר דרך המגדל. ככל שמספר המעברים יגדל כך תגדל ירידת הטמפרטורה.של המים. מומלץ שמפר המעבים במגדל יהיה לפחות 5 פעמים ביממה. מים מקוררים אלה מועברים בעזרת משאבה דרך מחליף החום ומקררים את החלב שזה עתה נחלב במספר מעלות לפני שהגיעו אל מיכל הקירור והאיחסון להורדה נוספת עד

4 מעלות צלסיוס. מכאן שחשיבות גודלו של מחליף החום גבוה מאד.

מומלץ מאד להפעיל את מגדל הקירור בשעות הלילה או הבוקר המוקדמות בשל מספר יתרונות. תנאי מזג אויר בשעות הלילה משפרים משמעותית את תפקוד המגדל ומכאן שמורידים את טמפרטורת המים נמוך ביותר לקראת יום החליבה הבא. עלויות החשמל בשל כך נמוכות בשל "תעריף הלילה". צריכת חשמל מנוע המפוח במגדל הקירור היא בדרך כלל גם מאד נמוכה.

יתרונות:

↙ מיכל הקירור הנחוץ להשגת אותה טמפרטורה יכול להיות קטן יותר .
↙ הורדת תצרוכת החשמל הכללית הנחוצה למערכת קירור החלב.
↙ הורדת עלות תחזוקה כללית של מערכת הקירור.
↙ הורדה של צריכת המים בשל מינימום אידוי במשך הלילה.
↙ איכות גבוהה יותר של החלב בשל הקירור המהיר ושמירה על ערכים תזונתיים.

 

כיצד נדע באיזה חבילת מגדל קירור נבחר?

כאשר באים לבחור במגדל קירור ומחליף חום בהתאם עבור מכון חליבה, אנחנו פועלים לפי הכלל של יחס 1:3 חלב מים. לכן חשב את הכמות הנחלבת ביממה כפול 3 וקבלת את כמות המים שיש לאחסן במיכל המים (ראה תרשים למעלה).

 

לחץ כאן ליצירת קשר והצעות מחיר